TOKİ

VAN BUNU KONUŞUYOR

Asker taşınacak TOKİ 49 dönümü rant alanına çevirecek

Büyük şehirlerde kupon arazileri kanun gücüyle satın alan TOKİ, park yerine AVM'lere yönelince vatandaş bu duruma tepki gösterdi.

Asker taşınınca TOKİ 49 dönümü rant alanına çevirecek
 
Şehirlerde yaşayanların en büyük sosyal ihtiyacı beton duvarların arasında nefes alabileceği park ve bahçe. TOKİ’nin kupon arazilerdeki önceliği ise AVM ve lüks konut inşası. Van şehir merkezinde askeriyeye ait 49 dönümlük araziyi TOKİ devraldı. Vanlılar, “Buranın AVM değil yeşil alan, park olmasını istiyoruz.” diyor.

Van şehir merkezinde bulunan rant değeri yüksek askeri bina ve arsalar Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’na (TOKİ) devredildi.
 Lojman ve hizmet binası karşılığında alınan arsaların imara açılarak AVM, iş merkezi ve konut yapılacağı belirtiliyor. Van Çevre Derneği (ÇEVDER) Başkanı Ali Kalçık boşaltılan yerlerin şehrin nefes alması için yeşil alanlara dönüştürülmesi gerektiğini söyledi. CHP Van İl Başkanı Cemal Şen de bu alanların imara açılmasını kabul etmeyeceklerini, konuyu TBMM’ye taşıyacaklarını açıkladı. Mimarlar Odası Van Şubesi Başkanı Ünsal Keser ise bu alanların imara açılmasına, “Kendimize mezar yapıyoruz. Yaşanacak alanları mezara çeviriyoruz.” diyerek tepki gösterdi.

Van şehir merkezinde uzun yıllar askeri birim olarak hizmet veren ancak kentin büyüyüp gelişmesi ile birlikte şehir merkezinde kalan rant değeri yüksek 7 askeri bina ve arsa, Milli Emlak Müdürlüğü kanalıyla TOKİ’ye devredildi. TOKİ, Milli Savunma Bakanlığı’na tahsisli askeri arsalara karşılık, ihtiyaç duyulan yerlerde lojman ve hizmet binası yapacak.

Van İl Jandarma Alay Komutanlığı, Merkez Komutanlığı, Mahfel (Orduevi) Askeri Mahkeme, Seferberlik Tetkik Kurulu, depo, kademe, lojman ve farklı amaçlarla kullanılan 49 bin 200 metrekarelik bina ve arsalar, Van’ın emlak değeri en yüksek semtlerinden Şerefiye Mahallesi’nde bulunuyor. Arsaların “Toplu Konut İdaresi Başkanlığı Satış, Devir, İntikal, Kiraya Verme, Trampa, Sınırlı Ayni Hak Tesisi ve Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İhale Yönetmeliği” kapsamında satışı da söz konusu. TOKİ’ye devri yapılan askeri arsa alanında, iş merkezleri, ofis, büro, alışveriş merkezi, çok katlı mağaza, çarşı, sinema, tiyatro, müze, kütüphane, sergi salonu gibi kültürel tesisler, otel, motel, özel yurt ile rezidans gibi konaklama tesisleri, restoran, kafe, lokanta, özel spor tesisleri, yönetim binaları, banka ve finans kurumları yer alabilecek.

21 Aralık 2006’da Milli Savunma Bakanlığı (MSB) ile imzalanan protokol uyarınca, MSB’ye tahsisli arazilerin kıymet takdir bedeli oranında TOKİ’ye devri karşılığında, ihtiyaç duyulan yerlerde lojman yapılıyor. Van’da askeri arsalar bu protokol kapsamında TOKİ’ye devredildi.

ÇEVDER Başkanı Ali Kalçık, TOKİ’nin ticari bir kurum olduğu için rantın yüksek olduğu bu araziye Alışveriş Merkezi (AVM) ve konut yapacağını dile getirdi. Dünyada insanların yaşayabilmesi için gerekli olan yeşil alanın kişi başına 13 metrekare olduğunu vurgulayan Kalçık, “Van’da kişi başına düşen yeşil alan ise 3, 7 metrekare. Eskiden Van, ‘yeşil Van’ olarak bilinirdi. Şimdi kuş bakışı Van’a bakıldığında çok kötü yapıların olduğu görünür.” dedi. Depremden sonra yıkılan kamu kurum ve kuruluşlarına ait yerlerin yeşil alana dönüştürülmesi için başvuruda bulunduklarını aktaran Kalçık şunları söyledi: “Hiçbirine olumlu yanıt almadık. Bu tür yerlerin şehrin nefes alması için mutlaka yeşil alanlara dönüştürülmesi gerekiyor. Bu yeşil alanların da bir tek çözüm yolu var. Kamuya ait şehir içinde kalmış trafikten etkilenen okullar, resmi kurumlar, hastanelerin de yeşil alanlara dönüştürülmesi gerekiyor.”

Mimarlar Odası Van Şubesi Başkanı Ünsal Keser ise TOKİ’nin belediye meclislerinin onaylamadan imar planı yapma, yaptırma ve onaylama yetkisi olduğuna dikkat çekti. Bu yetkisiyle söz konusu alanlarda istediği projeyi onaylayabildiğini aktaran Keser, “Kimsenin bir şey söyleme hakkı da yok. Bu askeri alanların yeşil alan olması gerekirken, onları özel sektöre ve müteahhitlere veriyorlar. Askere başka yerde birim yapıyor. O alanı da ticari alana çeviriyor. Bunlar kamu yararına kullanılmalı. Orasının boşaltılıp yeşil alan olması gerekir. Halk nefes almasın mı? Yolları, yeşil alanları işgal ettiniz. Van’ın içinde yürünemiyor bile. Oturacak park yok. Kendimize mezar yapıyoruz. Yaşanacak alanları mezara çeviriyoruz.” dedi.

TOKİ’nin ticari alan imarıyla AVM yapmaya açık hale gelecek arsa şehir merkezinde yer aldığı için ‘kupon arazi’ özelliği taşıyor.
CHP Van İl Başkanı Cemal Şen de bu alanın imara açılmasını kabul etmeyeceklerini, konuyu TBMM’ye taşıyacaklarını belirtti. AKP’nin rant anlayışının kendisini her alanda, her yerde hissettirdiğini belirten Şen, “Bu da o rantın bir parçası. Gerçekten çok ciddi bir sorun. Biz bunu kesinlikle kabul etmiyoruz. Eğer bu TOKİ’ye devredilmişse dahi yeşil alana çevrilmesi, bir park haline getirilmesi gerekiyor. Kentimizin en önemli sorunlarından biri yeşil alanların olmayışı. Bu konuda gereken girişimlerin yapılması konusunda en kısa zamanda grup başkan vekilimize iletip konuyu Meclis gündemine getireceğiz.” açıklaması yaptı. KAYNAK ZAMAN

02.01.2015