Şirket Haberleri

YOK ARTIK

Belediye vatandaşın tarlasına törenle el koydu

İstabul Pendik'te rantın en yüksek olduğu bölgelerin başında gelen Kurna Mahallesi'nin başı, Pendik Belediyesi ile dertte.

Belediye vatandaşın tarlasına törenle el koydu

 Sabiha Gökçen Havalimanı, Formula 1 İstanbul Pisti, otoyol, ve çok sayıda mesire yeri ile ormanlara yakınlığı ile bilinen eski Kurna köyü yeni Kurna Mahallesi sakinlerine ait tarlalar, Belediye'nin iştahını kabartıyor. Çiftçilik ve hayvancılıkla geçimini sağlayan Kurnalı'lar, tapulu tarlalarını "Ağaçlandırma" 'Yeni orman kurma' bahanesiyle el koymaya kalkan Pendik Belediyesi'ne karşı hukuk savaşını defalarca kazanmasına rağmen, sıkıntıları henüz bitmedi.

TAPULU TARLALARI AĞAÇLANDIRMAYA KALKTILAR

İstanbul Pendik Belediyesi, vatandaşın tarlasında hafta sonu düzenlediği ağaçlandırma töreni, çevre sakinlerinin tepkisi yükselince sönük geçti. Türkiye'nin en güzel köylerinden biri olarak şiirlere türkülere konu olan Kurna Köyü, önce otoyol bahanesi, ardından da ağaçlandırma gerekçesiyle neredeyse talan edilmek üzere.

600 YILLIK TARİHİ KÖY İÇİN TALAN KARARI

Pendik'e bağlı Kurna köyü doğal güzelliği Kuzey Marmara Otoyol projesi ile tahrip edilirken, hızını alamayan belediye, vatandaşın tapulu tarlalarını 'Ağaçlandırma bahanesiyle' el koyuyor. Otoyol projesinde ormanlık alanlar yok edilirken, belediyenin ağaçlandırma bahenesine tepki gösteren vatandaşlar yasadışı el koyma girişimini engellemek için hukuk mücadelesi veriyor.

BELEDİYE'NİN ASIL NİYETİ RANT DAĞITMAK

Ziraat ve hayvancılıkla geçimini sağlayan Kurna sakinleri, Kurna'nın sahip olduğu doğal güzelliğin başlarına dert olduğunun farkında. Yıllardır inşaat şirketleri ve belediyenin tarlalarını ele geçirmek için büyük baskı oluşturduğunu belirten Kurnalı köylüler, asıl büyük felaketin maden ruhsatı alan şirketlerden geldiğini ifade ediyor.  30 yıl önce 2B'ye çıkan, orman özelliğini yitirdiği için köylülere tarım yapması için satılan arazilerin Milli Emlak kararıyla köylülere tescil edildiğini belirten Kurnalı vatandaşlar, Pendik Belediyesi'nin rant peşinde koştuğunu ileri sürüyor.

Vatandaşların yıllardır ekip diktiği tapulu arazisini önce ağaçlandırmayı ardından da parsalleyerek villa tipi lüks konut yapmak isteyenlere satmayı amaçladığını iddia eden vatandaşlar 'Haksız ve hukuksuz bir uygulamayla karşı karşıyayız. Pendik Belediyesi ağaç dikmek istiyorsa, ilçe sınırları içerisinde yeşile hasret yerler var, gitsin oraya diksin, bizim tapulu mülkümüze el koyarak şov yapmaya kalkmasınlar. Daha önce de belediye otobüsleriyle aynı yere geldi. Mahkeme o zaman da bunları men etti. Köylünün tarlasını yasa dışı yollarla rant çevrelerine peşkeş çekmeye hazırlanan Pendik Belediyesi, mahkeme kararlarını hiçe sayıyor. Bu durumu zalimliği devletimizin ilgili birimlerine de şikayet ediyoruz' diyerek seslerini duyurmaya çalıştılar..01.05.2017