Peyzaj

DEV BALON İÇİNDE

Böyle bir yerde yaşamak ister misiniz?

Hava kirliliği dünyanın birçok ülkesinde önemli bir problem. Bu problemi çözmek için birçok değişik fikirler ortaya atılıyor.


Hava kirliliği dünyanın birçok ülkesinde önemli bir problem. Bu problemi çözmek için birçok değişik fikirler ortaya atılıyor. İşte bunlardan birisine de İngiliz Orproject firması.
Londra’da bir firma ise hava kirliliğine karşı bilim kurgu filmlerini andıran bir tasarımla ortaya çıktı. Orproject firması, şehirlerde içi temiz havayla dolu dev balonlarla kaplı park tasarımıyla dikkat çekti. İçinde dev botanik bahçe bulunacak park, üzerindeki balonla dış dünyadan tamamen kopacak. Balonun içine de temiz hava pompalanacak. Firma, parkta nem ve sıcaklığın da yıl boyu kontrol altında tutulacağını bildirdi. Açıklamada, parkın içinde evler, ofisler, spor tesisleri ve hastaneler de bulunabileceği ifade edildi. Tasarıma göre gerekli elektrik güneş enerjisi panellerinden sağlanacak. Isıtma ve soğutmada bu elektrik yeterli olacak. Parkta ayrıca yerden ısıtma sistemi bulunacak. Firma, bu parkların insanlara kirli havalarda nefes alabilecekleri, yeşillikler içinde ruhlarını dinlendirecekleri bir ortam sunacağını bildirdi.

01.03.2014