Peyzaj

Evin elektriği balkondaki bitkilerden

Bilim insanları evlerin balkonu, terası ya da bahçesinde yetiştirilecek bitkilerden elektrik üreterek bir evin enerjisini sağlamayı hedefliyor.


Dünyada enerji stokları tek tek tükenirken bilim insanları yeni enerji kaynaklarını keşfetmeye devam ediyor. Hollandalı bilim adamları bitkilerden elektrik üretimi sağlamayı başardı. Hollanda'nın Wageningen Üniversitesi'nde görev yapan bir grup araştırmacı bitkilerden elektrik üretimi yaparak önemli bir çalışmaya imza attı.


KİREMİT YERİNE BİTKİ

TÜBİTAK gözetimindeki Türk bilim adamları projeyi incelemeye başlayarak Türkiye'de uygulamaya koymak için çalışacak. Proje kapsamında çok yakın zamanda artık evlerin terasları ve çatıları kiremit yerine yeşil bitkilerle kaplanarak evin elektrik üretimi karşılanacak.

FOTOSENTEZLE YAPILIYOR

'Bitki-Mikrobiyal Yakıt Hücresi' adı verilen proje sulak alanları değerlendirerek, alternatif bir enerji kaynağına çeviriyor ve sonrasında elektrik üretiyor. Bitkilerden elektrik üretilmesi fotosentezle atılan yüzde 70'e varan organik kalıntılardan salınan elektronlar sayesinde elektirik sağlanıyor.

ALTERNATİF KAYNAK

Bitki-Mikrobiyal Yakıt Hücresi şimdilik bir metrekarede 0, 4 watt elektrik üretiyor. Ancak amaç 100 metrekaralik bir evin elektrik ihtiyacını sağlamak. Alternatif enerji kaynağı olarak düşünülen sistemde gelecek yıllarda evlerin teraslarına, çatılarına, bahçelerine veya tarlalardaki bitkiler bu teknoloji kullanılarak elektrik üretimini sağlayacak.

SULAK ALANLARDA KULLANILACAK

Bilim adamları bu teknolojinin 2015' den sonra özellikle sulak alanlar ve bataklıklarda yayılacağını belirtiyor. Bu teknoloji pek çok farklı bitkiyle uyumlu, çimler, pirinç tarlalar gibi yerlerde kurulacağını söylüyor. Ayrıca bu üretilen elektrik enerjisi, pilleri şarj etmek veya LED'leri aydınlatmak için kullanılabileceği belirtiliyor.

Kaynak: Bugün Gazetesi


20.01.2013