Peyzaj

Fırtına Vadisi’ne 1 milyon TL yatırım

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın talimatı ile Fırtına Deresinde 1 Milyon TL yatırımla kirlilik durum tespiti yapılacak.

1177, 03 km²’lik yüzölçümü ile Doğu Karadeniz’deki en büyük akarsu havzalarından biri olan Fırtına Vadisi’nde çeşitli zamanlarda gündeme gelen kirlilik iddiaları üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, tarafından “Fırtına Deresi’nde Kirlilik Durum Tespiti Araştırılması Projesi” başlatılacak. Proje DOKAP kalkınma planları çerçevesinde gerçekleştirilecek.

 

 

1 Milyon TL maliyetli proje ile Fırtına Vadisi’nde havzanın kirlilik durumu araştırılacak ve kirlilik kaynakları tespit edilerek alınması gereken tedbirler ortaya konacak. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, “2014-2015 yılları arasında yapılacak olan proje ile kirlilik unsurları ve su kalite sınıfının belirleneceğini” söyledi. 

 

Bakan Bayraktar; “Bu çalışmada havzada uygulanan atık su arıtma yöntemlerinin verimliliği, atık yönetimi, taş ocağı, kum ve çakıl çekme ve turizm gibi bölgede gerçekleştirilen faaliyetlerin çevreye ve doğal yaşama etkileri ile bu etkilerin seviyeleri değerlendirilecek. Proje sonucunda elde edilen veriler doğrultusunda Fırtına Deresi ve Vadisinin gelecek nesillere doğal haliyle ulaştırılması için gereken tedbirler hayata geçirilecek. Gerekirse en üst ve yeni teknolojiler ile atık su ve atık yönetimi iyileştirilecek, kirlilik önleyici yatırımlar zaman geçirmeksizin yapılacak” dedi.


11.11.2013