Emlak

5.5 YIL SONRA İLK KEZ GEÇTİ

İnşaat sektörüne faiz şoku: Bankalara uyarı var

Uzmanlar, bankaların mevduat faizi yarışının inşaat sektörüne ve ekonomiye ciddi zarar vereceği görüşünde birleşiyor.İnşaat sektörüne faiz şoku: Bankalara uyarı var

Konut getiri oranı 5.5 yıl aradan sonra ilk kez mevduat faizinin altında kaldı. Uzmanlar, bankaların mevduat faizi yarışının inşaat sektörüne ve ekonomiye ciddi zarar vereceği görüşünde birleşiyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın tepkisine rağmen bir türlü düşürülmeyen mevduat faizleri büyümenin lokomotifi inşaat sektörüne de zarar vermeye başladı. Gayrimenkul sektöründe getiri oranları 5.5 yıl aradan sonra ilk kez mevduat faizinin altında kaldı.

Türkiye’de konut fiyatları mayıs ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 12.58 artarak, yüzde 12.73 seviyesindeki üç ay vadeli TL cinsi ortalama mevduat faizinden daha az getiri sağladı. Uzmanlar, bankaların mevduat faizi yarışının konut satışlarındaki düşüşü tetiklediğini belirtiyor.

EKONOMİYE ZARAR VERİR

Yüzde 15’lere varan faizler nedeniyle vatandaşın paradan para kazanma yolunu seçmeye başladığını anlatan sektör temsilcileri, bu durumun önümüzdeki dönemde ekonomiye zarar vereceğini vurguladı.

Sektörün önde gelen işadamları, “Yakın zamana kadar vatandaş birikimlerini konut yatırımlarında değerlendirmeyi tercih ediyordu. Çünkü kısa sürede hem aldığı konut kısa sürede değer kazanıyordu, hem de kiraya vererek iyi bir gelir elde ediyordu. Ancak son dönemde bu tablonun hızla değiştiğini görüyoruz. Yüksek mevduat faizleri nedeniyle vatandaş paradan para kazanmayı tercih ediyor. Önlem alınmazsa bu durum ekonomiye zarar verir” dedi.

FAİZLER GERİ ÇEKİLSİN

KONUTDER Başkanı Altan Elmas,
bankaların yarışa girmeden faizleri geri çekmesi gerektiğini belirterek, şöyle dedi:

Mevduat faizleri hızlıca geri çekilmeli ki konut kredisi faizlerini bu seviyede tutalım. Bankalara müracaat edilen konut kredilerinin üçte 1’i reddediliyor. Ticari krediler ve diğer tüketici kredileri yıllık yüzde 16-17 getiri sağladığı için bu krediler kullanılıyor. Bu da konut sektörünü olumsuz etkiliyor. Bu kısır döngüden bir an önce kurtulmak için mevduat faizlerinin hızlıca geri çekilmesi lazım. KAYNAK SABAH GAZETESİ

01.08.2017