Yazlık

İş adamlarının çoğu 10-15 gün tatil yapıyor

İş adamlarının yüzde 60'ının 10-15 gün, yüzde 15'inin 20 gün tatil yapabildiği ortaya çıktı.Türk Sanayici ve İşadamları Vakfı (TÜSİAV) Emlak Sektör Kurul Başkanı Salim Taşçı, yaptıkları bir araştırmanın, iş adamlarının yüzde 60'ının 10-15 gün, yüzde 15'inin 20 gün tatil yapabildiklerini ortaya koyduğunu belirtti.
 
Taşçı, yaptıkları bir araştırmaya göre, yazlık ev almak isteyenlerin ilk tercihin Bodrum, ikinci tercihlerinin Çeşme, üçüncü tercihlerinin Marmaris olduğunu söyledi. Genelde 20-40 arasındaki yaş grubunun Bodrum ve Çeşme'yi, 40-50 arası yaş grubunun Marmaris, Alanya, Ayvalık, Fethiye, Erdek, Foça, Çandarlı'yı, 50-70 yaş arası olanların da Altınoluk, Altınova, Silifke (Taşucu), Kaş Alanya, eski Foça Üçkuyular'ı tercih ettiğini ifade eden Taşçı, Antalya, Kemer, Belek bölgesini tercih edenlerin ise daha ziyade ''benim dinlenceye ihtiyacım var'' diyenler olduğunu kaydetti.

Tatilcilere sordukları ''Yazlık ev mi, otel mi?'' sorusuna yüzde 70 oranında yazlık ev yanıtı aldıklarını anlatan Taşçı, katılımcıların yüzde 20'sinin otel, yüzde 5'inin de karavanı tercih ettiklerini belirtti.

Taşçı, 220 memur ve işçi üzerinde yaptıkları bir araştırmaya göre de işçi ve memurların yüzde 25'inin uzun süreli tatillerini memleketlerinde geçirmeyi tercih ettiklerini belirlediklerini söyledi. Taşçı'nın verdiği bilgiye göre, işçi ve memurların yüzde 70'i tatile 'ara sıra' gidiyor, tatile çıkanların yüzde 25'i memleketlerine gitmeyi tercih ederken, yüzde 5'i tatilini evinde geçiriyor.

Taşçı, tatil süreleriyle ilgili büyük ve orta ölçekli şirket sahibi 410 işadamı ile de anket yaptıklarını buna göre iş adamlarının yüzde 60'ının 10-15 gün tatil yapabildiklerini tespit ettiklerini kaydetti.

Ankete katılan işadamlarının yüzde 15'inin 'Kendime ancak 20 gün ayırabiliyorum', yüzde 10'unun 'fırsat buldukça ara, ara tatile giderim', yüzde 5'inin 'Her fırsatta, hem yurt içi hem yurt dışı tatil yaparım', yüzde 5'inin de 'çalışarak dinlenirim' şeklinde görüş bildirdiğini ifade eden Taşçı, işadamlarının yüzde 5'inin soruya yanıt vermediğini belirtti.

20.01.2012