Peyzaj

İşbankası 2 milyondan fazla fidan dikti

İşbankası ve TEMA Vakfı, 81 İle 81 Orman Projesi ile 4 yılda 2 milyondan fazla fidan dikimi yaptı.


“81 İlde 81 Orman” projesi Orman ve Su İşleri Bakanlığı, İş Bankası ve TEMA Vakfı işbirliğiyle 2008 yılında başlatıldı. Proje ülkemizin en büyük ağaçlandırma projelerinden biri olup aynı zamanda devlet, özel sektör ve sivil toplum ortak çalışması olarak da örnek taşımaktadır.

Projede 4 yıl boyunca, 1.500 ha alanda, 23 farklı türde, 2 milyondan fazla fidan dikildi. Proje kapsamında dikilen fidanların kendi başlarına tutunabilecekleri süre olan 5 yıl boyunca bakımları devam edecek.

81 İlde 81 Orman projesinin dikim aşamasının bitmesi nedeniyle yapılan değerlendirme  toplantısına İstanbul Orman Bölge Müdürü Zekeriya Mere, İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Özince, İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, TEMA Vakfı Onursal Başkanları Hayrettin Karaca ve A. Nihat Gökyiğit, TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Deniz Ataç ile TEMA Vakfı Genel Müdürü M. Serdar Sarıgül katıldı.

İstanbul Orman Bölge Müdürü Zekeriya Mere, “Gelecek nesillere yaşanabilir bir Dünya bırakmanın yolu ormanları korumaktan ve ağaçlandırma çalışmaları yapmaktan geçiyor. " dedi.

İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Özince , 81 İlde 81 Orman projesinin fidanların bakımı da dikkate alındığında 10 yıllık bir süreyi kapsadığını hatırlattı. Konuşmasının devamında “Eğer ormanlarımızı korursak, kaybettiklerimizin yerine de yenilerini koyarsak havamızı, suyumuzu, bitkilerimizi, hayvanlarımızı ve kendimizi korumuş olacağız. Hepimizin ortak geleceği için yapacağımız en iyi şeylerden biri de fidan dikmektir. 5 yıl boyunca bizlerle birlikte fidan diken çocuklarımızın çevre bilincine katkıda bulunmuş olmak projemizin en önemli amaçlarımızdan biriydi” dedi.

İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali ise, proje ile Türkiye’nin orman varlığının arttığını belirterek“Orman ve Su İşleri Bakanlığımız ve TEMA’nın titiz çalışmalarıyla her ilde hangi ağaçların uygun olacağı araştırıldı, en doğru dikim için toprağın, iklimin kendine özgü özellikleri gözetildi, erozyonla mücadele için teraslama çalışmaları yapıldı, özetle 23 farklı türde 2 milyon 205 bin fidanı tek tek, özenilerek bin 500 hektar alana dikildi. 81 İlde 81 Orman projesini diğer gönüllü fidan dikimlerinden ayıran en büyük fark, dikilen fidanların kaderlerine terk edilmeyip, dikimleri takip eden 5 yıl boyunca bakımlarının da yapılıyor olmasıdır. Bu şu demektir; ormanlarımızdaki kuruyan, tutmayan fidanların yerine yenileri dikilmekte böylece tabeladan ibaret olmayan, ağaçlarla dolu alanlar oluşturulmaktadır. 2012 yılsonu itibariyle dikimlerimizin başarı oranı yüzde 78’tir. Öğrendiğimize göre bu, yürütülen çevre projeleri açısından bakıldığında çok başarılı bir orandır.”

TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Deniz Ataç ise yaptığı konuşmada projeye katkıda bulunanlara teşekkür etti ve TEMA Vakfının bu projenin bir parçası olmaktan gurur ve mutluluk duyduğunu ifade etti.

 


20.01.2013