Şirket Haberleri

HERMİNE KASIRGASI

Sağlam Envanter Düşüşünden Sonra Yaşanan Ham Petrol Rallisi

Hermine Kasırgası Meksika Körfezinden Amerika Birleşik Devletleri sahillerine ilerledi ve tedarikte aksamalar oluşturabilirdi ama böyle olmadı

Hermine Kasırgası Meksika Körfezinden Amerika Birleşik Devletleri sahillerine ilerledi ve tedarikte aksamalar oluşturabilirdi ama böyle olmadı, geçtiğimiz hafta bildirilen düşüşler çok etkileyiciydi. Hem Enerji Bakanlığından hem de Amerikan Petrol Enstitüsünden gelen açıklama sonrasında Perşembe günü hızla yükselen ısıtma yağı fiyatları ham petrol ve ürün envanterlerinde büyük düşüşler yaşandığını gösterdi.  Envanterde yaşanan büyük düşüş ham petrol, ısıtma yağı ve benzin de dahil olmak üzere canlı emtia fiyatlarında bir dalgalanmaya sebep oldu.

Amerikan Petrol Enstitüsü Çarşamba ham petrol envanterlerinin 1999 yılından bu yana en yüksek bir haftalık düşüşle 12 milyon varil düştüğünü açıkladı. Bu durum kısmen ithalatlarda yaşanan düşüşlerden kaynaklanıyordu. Enerji Bilgi İdaresi Perşembe günü ABD ham petrol ithalatlarının geçtiğimiz hafta bir önceki haftaya göre günde 1, 8 milyon varil aşağıda olacak şekilde günde ortalama 7, 1 milyon varil olduğunu açıkladı. Son dört haftada ham petrol ithalatları, geçtiğimiz yılın aynı dört haftalık döneminin %7, 4 üzerinde olmak üzere, günde ortalama 8, 2 milyon varil olduğunu açıkladı.

Enerji Bakanlığı ABD ticari ham petrol envanterlerinin geçen hafta, analistlerin 900 bin beklentisinden çok daha fazla olmak üzere 14, 5 milyon varil düştü. Benzin envanterleri ise geçtiğimiz hafta 4, 2 milyon varil düşerken damıtık yakıt envanterleri geçtiğimiz hafta 3, 4 milyon varil artış gösterdi. Toplam ticari petrol envanterleri geçen hafta 13, 7 milyon varil düşmüştü.

Talepler sağlam kalmaya devam etti ve toplam ürünler son dört haftalık dönemde, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %2, 4 fazla olacak şekilde, günde ortalama 20, 7 milyon talep gördü. Son dört haftada benzin talebi, geçtiğimiz yılın aynı döneminden %3, 2 yüksek olacak şekilde, günde ortalama 9, 6 milyon varil olarak gerçekleşti. Damıtık yakıt talebi ise, son dört haftada, geçtiğimiz yılın aynı döneminden %0, 1 aşağıda olmak üzere, günde ortalama 3, 7 milyon varil olarak gerçekleşti.

Amerika Birleşik Devletlerinde talepte düşüş bildirilmesine rağmen rafineriler rekor bir tempoda benzin üretmeye devam ediyor. ABD tüketiminde yapılan en yeni revizyonlar ABD talebinde ihracatçılar tarafından dengelenen bir düşüş ve bunun yurtiçi talep olmadığını gösteriyor. ABD ham petrol rafineri gelirleri, bir önceki haftanın ortalamasından günde 315.000 daha fazla olmak üzere 2 Eylül 2016 ile biten hafta boyunca günde ortalama 16, 9 milyon varilin üzerinde gerçekleşti. Rafineriler, geçen hafta işletilebilir kapasitelerinin %93, 7’siyle faaliyet gösterdi. Benzin üretimi geçen hafta artarak ortalaması günde yaklaşık 10, 2 milyon varil olarak gerçekleşti. Damıtık yakıt üretimi de geçen hafta artarak günde ortalama 5, 0 milyon varil olarak gerçekleşti.


20.09.2016