Şirket Haberleri

Samsun'un Türkiye için Önemi

Bu yazımda sizlere Karadeniz'in şehirlerinden olan Samsun hakkında bilgiler sunmak istiyorum.

Samsun, bölge olarak Karadeniz Bölgesi'nin orta kısmında yer almaktadır. 2014 yılından önce merkezini Atakum, Canik, İlkadım ve Tekkeköy ilçeleri oluşturup, 661 m2'lik bir alana sahiptir. Il merkezine kuzeybatısında Bafra ve 19 Mayıs ilçeleri, güneyinde Kavak Asarcık ilçeleri son olarak ise Doğu kısmında Çarşamba ilçesi bulunmaktadır. 600, 531 kişilik merkez nüfusa sahiptir. Bu sayıyla Karadeniz Bölgesi'nde en kalabalık olan ikinci şehirdir. İlk sırayı Trabzon almaktadır.

Canik Dağları'nın orta kısımları Samsun ilinin sınırları içerisinde yer almaktadır. Bu dağın yüksekliği 1500 metreyi geçmez ve basık yuvarlak ve dar Sırtlı bir görünüme sahiptir. Bundan dolayı şehrin kıyı ile olan bağlantısını kesmek Kızılırmak ve Yeşilırmak deltaları ise ilde en önemli tarım ilçeleri olan Çarşamba ve Bafra ovaları kuruludur. Bu Şehirde 7 farklı göl bulunmaktadır. Fakat bunların hiçbiri Büyükşehir ilçeleri sınırları içerisinde yer almamaktadır. Bu şehirde 9 bölüm bulunmaktadır. Bugün etlerden yalnızca bir tanesi şehrin merkezinde yer almaktadır. Bu göletin ismi Taflan Göleti’dir. Bugün Kurugökçe deresinden beslenmekte olup 2007 yılında tamamlanmıştır. Depolama hacmi ise 2261 hm3dur.

 

Bitki Örtüsü

 

Şehrin birçok kısmı zengin ormanlara sahiptir Büyükşehir ilçelerindeki ovalık yerlerde orman örtüsü çok az seviyededir. Eğimli olan bölgeleri ve1200 metreye kadar olan yerleri de kayın, meşe, kestane, gürgen, dişbudak gibi geniş yapraklı ağaçlar yer almakta olup, 1.200 metrenin yukarısında ise iğne yapraklı ağaçlar bulunmaktadır.

 

Akarsu Ve Barajlar

 

Samsun ili topraklarından başlayarak Karadeniz'e dökülen Kızılırmak ve Yeşilırmak

şehir merkezi içerisinde yer bulunmamaktadır. Büyükşehir ilçeleri sınırlarında Mert Irmağı, Kürtün Deresi, Karaboğaz Deresi, Afanlı Deresi, Elmalı Deresi, Taflan Deresi, Cecil Deresi, Eğridere, Abdal Irmağı, Büyüklü Deresi, Kirazlık Deresi, Şabanoğlu Deresi, Kör Dere, Azot Deresi, Tekkeköy Deresi, Hıdırellez Deresi, Balcalı Deresi ve Yılanlı Dere bulunmaktadır.

 

Sizlere yeşilliklerle dolu Samsun ilimiz hakkında bilgiler vererek güzelliklerini anlatmaya çalıştık. Samsunla ilgili merak ettiğiniz her şeyi ve haber niteliği taşıyan bilgileriSamsun son dakikasitemizde bulabilirsiniz.


13.02.2017