Kiptaş

Sümer Mahallesi Kentsel dönüşümde anahtarlar verildi

Kiptaş'ın gerçekleştirdiği Sümer Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesinde Anahtar Teslim Töreni, Başbakan Erdoğan'ın katılımıyla gerçekleştirildi.İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin “Deprem Odaklı Kentsel Dönüşüm Projeleri” kapsamında Kiptaş eliyle gerçekleştirdiği Sümer Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesinde Anahtar Teslim Töreni, Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, bazı bakanlar, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Kiptaş Genel Müdürü İsmet Yıldırım ile çok sayıda vatandaşın katılımıyla gerçekleştirildi.
 
Dönüşümde kimse mağdur edilmiyor
Törende konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dönüşüm çalışmalarında hiç kimsenin mağdur olmasına izin vermediklerini, müsaade etmediklerini ve müsamaha göstermediklerini belirterek, tam tersine, son derece iyi niyetle, tamamen vatandaşı düşünerek önemli bir adım attıklarını söyledi. “Benim vatandaşım, benim İstanbullu kardeşim, en iyi konutlarda, en sağlıklı konutlarda, en sağlam konutlarda, korkmadan, tedirgin olmadan oturma, yaşama hakkına fazlasıyla sahiptir” diyen Başbakan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü;

“Hiç kimsenin kümes gibi, kulübe gibi, derme çatma evlerde yaşamasına razı olamayız. Kendimiz için istemediğimizi kardeşlerimiz için isteyemeyiz, anlayışımız bu. Hiç kimsenin, üzerine yıkılacak gibi eğreti duran konutlarda yaşamasına göz yummayız. İstanbul için mukadder olan bir depremde, hiç kimsenin göz göre göre hayata gözlerini yummasına seyirci kalamayız. Ne yapıyorsak, sizin için, milletimiz için, İstanbul için ve Türkiye için yapıyoruz.”

Yapılan dönüşümlerle inşa edilen, yıkılan, ardından yenisi inşa edilecek konutlarla aslında Türkiye'de çürümüş bir sistemi ortadan kaldırdıklarını vurgulayan Erdoğan, “Şu binalarla çürümüş bir sistem ortadan kalkıyor. Yoksulun hep yoksul, zenginin de hep zengin kalması üzerine inşa edilmiş bir sistemi, biz bu kentsel dönüşümle birlikte tersine çeviriyor, herkese insanca yaşam imkanını getiriyoruz” dedi.

Vatandaşlardan aleyhte propagandalarına aldanmamasını, dedikodulara, yalanlara, iftiralara asla kulak asmamasını isteyen Erdoğan, “Biz bu yola sizlerle birlikte çıktık, bu yolda sizlerle yürüyoruz, Allah'ın izniyle bu yolda sizlerle yürümeye, her ne yaparsak sizin için ve sizlerle birlikte yapmaya devam edeceğiz. Allah göstermesin, depremlerde yıkımların altında kalıp da 'Yandım Allah' demektense umudun tohumlarının atıldığı bu yıkımların yapılması bizim ufkumuzun ne anlama geldiğini gösteriyor. Gerçekleştirilen törenle İstanbul genelinde 14 bin 663 konut ve 3 bin 65 iş yerinin yıkımını da yapıyoruz” diye konuştu.
 
Başkan Topbaş'a kentsel dönüşüm teşekkürü…
İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Zeytinburnu Sümer Mahallesi'nde deprem odaklı kentsel dönüşümü tamamlanan 1. Etap'ta 451 konutu hak sahiplerine teslim ettiklerini, Esenler Turgut Reis Mahallesi'nde, dönüşümünü tamamladığı 280 konutun da anahtarlarını verdiklerini hatırlatan Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında, toplamda 731 aileyi bu törenle resmi olarak evlerine kavuşturduğunu kaydetti. Başkan Kadir Topbaş ve ekibine teşekkür eden Recep Tayyip Erdoğan, şunları kaydetti;

“Hükümetler gecekondulara müsamaha gösterdikçe, gecekondular büyüdü, yayıldı ve şehri adeta kuşattı. Allah göstermesin bir yangın olsa o gecekondularda yaşayan kardeşlerimin kaçma ihtimali yoktu, itfaiye araçlarının oralara girmesi mümkün değildi. Köyünden kalkıp İstanbul'a gelenler, bu gecekondularda, son derece sağlıksız, kalitesiz, tehlikeli konutlarda hayata tutunma mücadelesi verdiler. Bu gecekonduların aralarından lağım sularının akmasına benim insanım mahkum mu? Ama mahkum edildi. Bu aciz hükümetler sebebiyle... Çocuklar o sularla oynayarak yetiştiler. Bunları ülkemizde biz gördük, yaşadık. Ama çocukların bu bedeli ödemesi gerekmiyor. Çocuklarımızın, torunlarımızın bu sıkıntıları çekmesi gerekmiyor. Sizin ve bizim çektiğimiz sıkıntıları, anne babalarımızın çektiği çileleri, artık çocuklarımızın çekmesi gerekmiyor. Bizim, hem İstanbul'da hem tüm Türkiye'de artık bu dönüşümü, bu değişimi sağlamamız, çocuklarımıza daha yaşanabilir şehirler emanet etmemiz gerekiyor. Başbakan olarak bu, benim de kabinemin  de grubumun da belediye başkanı arkadaşlarımın da il genel meclisi üyesi arkadaşlarımın da görevi. Daha geniş alıyorum, partimin tüm birimlerinin görevi. Çünkü biz 'Böyle gelmiş, böyle gider' diyemeyiz. Dedeler gecekonduda oturdu, babalar gecekonduda oturdu, çocukları da biz o gecekondulara, o çürük yapılara mahkum edemeyiz.”
 
Son 10 yılda 500 bine yakın konutu sahiplerine teslim ettiklerini ve etmeye devam ettiklerini aktaran Erdoğan, “Bir yandan İstanbul'daki çarpık kentleşmeyi durdurmak, bir yandan da İstanbul'u dönüştürmek için çok yoğun mücadele verdim. Sağolsun, Kadir Topbaş kardeşimiz de bizden aldığı bu emaneti hakkıyla taşıdı, İstanbul'daki dönüşümü hız kesmeden sürdürdü. Muhtemel bir depreme karşı hazırlıklı olmak için mücadele veriyoruz. Vatandaşımız, 'İnsanca bir ortamda, sağlıklı bir evde, sağlıklı bir çevrede yaşasın' diye bu gayretin içindeyiz. Siz de bize destek olursanız, siz bizim yanımızda olursanız, inşallah bu süreci suhuletle, huzurla, barış içinde, uzlaşma içinde tamamlar ve şehirlerimizi, ülkemizi süratle değiştiririz. Kentsel dönüşümün başlayacağı semtlerimizdeki vatandaşlarımıza da biraz sabır diyorum. Onların da modern konutlara kavuşacakları törenleri hep birlikte yapmayı umut ediyoruz” şeklinde konuştu.
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise, şehirlerin ve şehir yapılarının medeniyetlerin izlerini taşıdığını, toplumların dünyaya haykırışlarının sembolü olduğunu belirterek, insanların karakterinin büyük bölümünün çevreye göre şekillendiğini söyledi.

8 bin 500 yıllık tarihi olan İstanbul'un düzensiz ve çarpık yerleşmeyle bugüne kadar geldiğini anlatan Kadir Topbaş, arzularının planlı bir şehir gelişiminin sağlanması olduğunu kaydederek, bu planlar sayesinde rota ve hedeflerini önceden belirlediklerini kaydetti.25.02.2013