Arsa ve Arazi Satışları

TOKİ, Çukurambar'daki arsasını 275 milyon liraya sattı

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) Ankara'nın yeni cazibe merkezi Çukurambar Mahallesi'ndeki 57 bin 788 metrekarelik arsayı rekor fiyata sattı.

Gazi Üniversitesi'nce 'kampüs ve eğitim binalarının yapımı karşılığında' TOKİ'ye devredilen arsa için düzenlenen ihalede, sektörün ileri gelenleri yarıştı. İhaleyi, 275 milyon 220 bin lira gelir payı öneren Türkerler İnş. Tur. Maden. Enerji Üretim Tic. ve San. AŞ ve Gestaş İnş. Tic. ve San. AŞ iş ortaklığı kazandı. Arsa karşılığı yapılan gelir paylaşımı projeleri, TOKİ'nin sosyal nitelikli konut projelerinin finansmanı açısından önem taşıyor. TOKİ, portföyündeki kıymetli arsaları, 'arsa karşılığı gelir paylaşımı modeliyle' değerlendiriyor. 

TOKİ, Gazi Üniversitesi'nin kampüs ve eğitim binalarını yeniden inşa edecek. Binalarını yenilemesi karşılığında Gazi Üniversitesi, Ankara'nın Çukurambar Mahallesi'ndeki arsasını TOKİ'ye devretti. Konut ve ticaret alanı olarak planlanan, 29101 ada 18 parsel ve 29102 ada 5 parseldeki 57 bin 788 metrekare arsa için TOKİ'nin Bilkent'deki yerleşkesinde 28 Eylül'de düzenlenen ihaleye sektörün önde gelen firmaları katıldı. Kıyasıya rekabetin yaşandığı ihalede Türkerler İnş. Tur. Maden. Enerji Üretim Tic. ve San. AŞ ve Gestaş İnş. Tic. Ve San. AŞ İş Ortaklığı 275 milyon 220 bin TL ile en yüksek gelir payı önerdi. En yüksek teklifi veren firma ihaleyi kazandı. İhaleye çıkarılan arsa üzerine rezidans ve alışveriş merkezi yapılabileceği gibi, ilgili kurum ve kuruluşların görüşleri alınarak, özel hastane ve özel eğitim tesisleri de inşa edilebilecek. Ayrıca arsa üzerine ticari satış üniteleri, çok katlı mağaza, restoran, kafe, lokanta gibi işletmeler, özel spor tesisleri, yönetim binaları ve konut da yapılabilecek.

TOKİ kamu binalarının yanı sıra birçok üniversitenin kampüs ve hizmet binalarının yapımını da sürdürüyor. Kamu kuruluşlarının ihtiyaç duyduğu hizmet binalarını inşa eden TOKİ bu kapsamda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı hizmet binası, Gümrük Müsteşarlığı hizmet binası ve Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) Proton Çarpıştırıcı binasını tamamlayıp teslim etti. İdare, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), PTT Genel Müdürlüğü için İstanbul Hadımköy'de Posta ve Kargo İşleme Merkezi ve Gümrük Müsteşarlığı Araştırma Merkezi binası gibi çok sayıda kamu binasını inşa ediyor. 

07.10.2012