Devre Mülk

Yatırımcılar ikna edildi

Afyonkarahisar'da yatırımcılar ikna edildi, Termal Su Gazlıgöl'de tek elden dağıtılacak.

fyonkarahisar'ın dünyaca ünlü termal sularının bulunduğu Gazlıgöl'de tesislere tek kaynaktan su verilmesini sağlayacak turizm hattı için engellerin aşıldığı, çalışmalara başlandığı belirtildi. 23 tesis, 60 bin devremülk ve beş yıldızlı otelin bulunduğu bölgede döşenecek hattan su dağıtımı yapılarak, termal kaynakların korunması, kullanma dengesini sağlanması, rezervlerin daha uzun kullanılması ve yeni yatırımcıların bölgeye çekilmesi hedefleniyor.

Afyonkarahisar' da 12 bin konutu termal suyla ısıtan Jeotermal Enerji A.Ş (AFJET) tarafından Türkiye'de ilk defa hayata geçirilen ve termal otellere tek elden sıcak su dağıtımını sağlayacak 8 kilometrelik turizm hattının benzeri Gazlıgöl'de de uygulanacak. Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu, su birliğinin oluşturulmasında Gazlıgöl ve Yaylabağı Belediyeleri arasında yöntem farkından doğan bir problem olduğunu, ancak bunun giderildiğini söyledi. Valilik olarak olaya el koyduklarını belirten Balkanlıoğlu, "Afyon merkezde su birliğini gerçekleştirdik. Ömer-Gecek termal havzasının bulunduğu kaynaktan oteller bölgesine 8 kilometrelik turizm hattını tamamladık. Bunu da şehrin ısıtmasını sağlayan AFJET aracılığıyla yapıyoruz. Artık termal sularımız gelişi güzel kullanılmayacak. Biz termal suyu otellerin önüne kadar getirdik, vanasına koyduk. İhtiyacı kadar kullanacak ve parasını ödeyecek." diye konuştu.

Gazlıgöl'ün dünyanın en iyi termal sularına sahip olduğunu vurgulayan Balkanlıoğlu, sistemin benzerini burada da kurmaya çalıştıklarını kaydetti. İlk adımı attıklarını, daha önce yaşanan bazı problemlerin aşıldığını ifade eden Balkanlıoğlu, şöyle devam etti: "Oradaki yatırımcılarla mutabık kaldık. Bugüne kadarki çabalarımız 'Daha kestirmeden yapılabilir miyiz?' düşüncesiydi. Oradaki yerel yatırımcılar, belediyeden ve mevzuat engellerinden dolayı bu iş uzadı. Biz başından beri merkezi ve Gazlıgöl'ün aynı anda başlatıp termal su birliğinin sağlanması, su israfının önlenmesi, birlikte hareket, birlikte yatırım, birlikte arıtma, birlikte reenjeksiyon gibi konularda beraber hareket edilmesini istedik."

Ancak o dönemde bölgedeki yatırımcıların bunu istemediğini, mahallinde kendi kaynaklarıyla yapmakta ısrarcı olduklarını anlatan Balkanlıoğlu, "Ancak görüldü ki valilik bu işin tepesinde olmadıkça yürümesi zor bu işin. Biz şimdi olaya el koyduk. Arkadaşları ikna ettik. Burası Ömer-Gecek Su Birliği'ne dahil oldu AFJET'e görev verildi. Projeler çiziliyor, kuyu ölçümleri yapılıyor. Önümüzdeki günlerde AFJET aracılığıyla yapılacak." dedi.

28.08.2012