Yazlık

Yazlık konutlar turizme açılacak

Balıkesir'in Ayvalık, Burhaniye, Akçay ve Altınoluk gibi sahil şeridindeki yaklaşık 300 bin konutun turizme açılması için çalışma başlatıldı.

Yaklaşık 2 milyon kişiyle yerli turistte ülke birincisi olan Balıkesir'in Ayvalık, Burhaniye, Akçay ve Altınoluk gibi sahil şeridindeki yaklaşık 300 bin yazlık konutun turizme açılması için çalışma başlatıldı.

Balıkesir İl Kültür ve Turizm Müdürü ve Balıkesir Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdullah Soykan, sadece Ayvalık sınırları içinde 50 bin yazlık konut bulunduğunu belirterek; Akçay, Ören, Altınoluk gibi yerlerle birlikte Edremit Körfezi'ndeki ikinci konut sayısının 300 bine yaklaştığını söyledi.

Bu konutların sahiplerinin genellikle İstanbul, Ankara, Eskişehir, Bursa gibi illerde yaşadığını ve yılda sadece yaz aylarında bir iki haftalığına kalındığını dile getiren Soykan, şunları kaydetti:

 

''Bu konuda bir proje hazırlayacağız. Projeyi, Güney Marmara Kalkınma Ajansı'na sunarak, hayata geçirme planlarımız var. Ayvalık'ta, Altınoluk'ta konut var ama yaz ayları boş duruyor. Biz bir şirket kurmayı planlıyoruz. Şirket olarak bu konutları sektöre kazandıracağız. Konutların, yılın 15 günü dışında da değerlendirilmesini sağlayacağız.

Elde edilecek gelirin bir kısmı mülk sahibine, bazıları şirkete, bir bölümü de giderlere ayrılacak. Yazlık konutlarını paylaşmayacak kadar turizme kazandırılmasını ve bundan gelir elde etmeyi isteyenler var. 20 binini bile harekete geçirsek iyi olur.''

 


01.10.2012